Odpustová slávnosť – Oreské 1.10 – 3.10

(TSKE) Pri príležitosti chrámového sviatku Pokrova – Ochrany presvätej Bohorodičky sa v Oreskom konalo modlitebné odpustové trojdnie. Začalo sa v piatok 1.októbra v deň samotného sviatku, Eucharistickou adoráciou, prijatím sviatosti zmierenia a svätou liturgiou, po ktorej nasledovalo pomazanie chorých. V sobotu dopoludnia sa veriaci zišli na miestnom cintoríne, kde v modlitbe Parastasu pamätali na všetkých zosnulých a v nádeji večného života priniesli radosť z chrámoveho sviatku všetkým tým, ktorí ich predišli. Sobotný program pokračoval vsenočným bdením, ktoré slávil otec Vladimír Hübler, kaplán farnosti Strážske. Vyvrcholením odpustovej slávnosti bola nedeľná svätá liturgia, ktorú slávil otec Michal Vasiľ, kaplán farnosti Humenné – Pod Sokolejom, za účasti miestneho administrátora farnosti otca Mária Cserépa. Otec Michal prítomných v homílií vyzval k zamysleniu sa odkiaľ pramení vzťah k Bohu, či zo strachu pred zlým, strachu pred Bohom, alebo zo vzťahu lásky k Bohu? Zdôraznil, že Mária je tou, ktorá nás pozýva do vzťahu s Bohom, v ktorom nie je strach, ale láska ozdobená pokorou a poslušnosťou. Odpustová slávnosť bola zakončená myrovaním a obchodom okolo chrámu.

TSKE informoval Mário Cserép

Foto: Kamil Chorcholič, Nikola Cserépová

Farská prechádzka 28.09.2021

Košice, 29. september (TSKE)„I keď je účasť na Eucharistii srdcom nedele, jednako by bolo obmedzujúce zúžiť povinnosť „svätiť ju“ len touto účasťou. Deň Pána sa totiž prežíva dobre vtedy, ak je celý poznačený vďačnosťou a činnou spomienkou na spásonosné Božie gestá.“ (Dies Domini, Ján Pavol II.) V duchu týchto myšlienok sa veriaci novovzniknutej farnosti Zbudza-Oreské v nedeľu 26. septembra po spoločnom slávení Eucharistie, rozhodli pokračovať v zasvätení nedele oslavovaním nebeského Otca v kráse nám danej prírody. Farská prechádzka viedla skrz obec Oreské do miestneho lesa, kde sa nachádza náučný chodník a krížová cesta, ktorá končí pri kríži s pod ktorého vyviera lesný prameň.  Spoločné popoludnie sa nieslo v duchu modlitby, vzájomného spoznávania a opekačky.

TSKE informoval Mário Cserép

Foto: Jozef Havrilčák

Začala sa písať nová história

1.8
Odpustovou slávnosťou farského chrámu Premenia Pána sa menila a tvorila história novovytvorenej farnosti Zbudza-Oreské. Novú farnosť v mene vladyku Cyrila Vasiľa SJ, košického eparchiálneho biskupa vyhlásil protojerej Martin Mráz, kancelár a tajomník biskupa. Za prvého administrátora farnosti menoval vladyka Cyril Vasiľľ Sj, jereja Mária Cserépa, doterajšieho kaplána farnosti Michalovce. Pri tejto Svätej Litrugii sa zároveň lúčili s veriacimi jerej Karol Knap doterajší správca farností Trnava pri Laborci, ktorý spravoval toto spoločenstvo a tak isto stavroforný protojerej František Puci, doterajší protopresbyter farnosti Michalovce.